Saugios kaimynystės grupė – tai Jūsų ir kaimynų bendradarbiavimas, padedant policijai, savivaldos ir kitoms institucijoms siekiant stiprinti saugumą Jūsų gyvenamojoje vietovėje.
Gyvenkite saugiai atlikę 8 žingsnius:
1 žingsnis. Susipažinkite su savo kaimynais ir pakvieskite į susirinkimą (galima ir nuotolinį). Į jį pasikvieskite Jūsų teritoriją prižiūrintį bendruomenės pareigūną (kas yra Jūsų bendruomenės pareigūnas galite sužinoti el.p. [email protected]).
2 žingsnis. Išsirinkite Saugios kaimynystės grupės vadovą (lyderį) ir užpildykite Saugios kaimynystės grupės steigimo deklaraciją (blankas) bei pateikite ją policijai (bendruomenės pareigūnui), galite ir el.p. [email protected].
3 žingsnis. Pasikeiskite telefono numeriais ir/ar el.p. adresais, kad esant reikalui galėtumėte nesunkiai juos surasti. Saugios aplinkos klausimams spręsti bendraukite pokalbių programėlių susikurtose grupėse.
4 žingsnis. Siekdami padidinti namo (kiemo) saugumą, kartu aptarkite ir sudarykite priemonių planą, kurį norėtumėte įgyvendinti su policijos pareigūnais ar kitų institucijų darbuotojais.
5 žingsnis. Skatinkite savo kaimynus nebūti abejingais ir kreiptis į policiją pamačius nusikalstamą veiką ar kitą teisės pažeidimą; Svarbu! Saugi kaimynystė yra skirta pastebėti, užfiksuoti ir pranešti apie įtariamą ar galimai vykdomą teisės pažeidimą, bet reaguoti į jį privalo policija ar kita atsakinga institucija.
Susikurkite socialinio tinklo Facebook (toliau - FB) uždarą grupę. Joje dalinkitės informacija apie nusikalstamas veikas padarytas Jūsų gyvenamojoje aplinkoje (viešoje vietoje, pvz. vagystę) nuo kurių Jūs nukentėjote. Paklauskite ar Saugios kaimynstės grupės nariai ar kiti kaimynai nepastebėjo ko nors įtartino. Pasiūlykite apie tai pranešti policijai. Patarkite likti budriems ir atsakingai saugoti savo turtą!
Išsiaiškinkite su bendruomenės pareigūnu kaip vadinasi Jūsų teritoriją prižiūrinčio policijos komisariato socialinio tinklo FB paskyra (galima pasidomėti FB paskyroje: „Vilniaus apskrities policija“) ir spauskite „stebėti“. Joje matysite prevencinę ir kitą Jums aktualią informaciją.
6 žingsnis. Išvalykite savo kaimyniją! Į šią veiklą įtraukite visus – vaikus, paauglius, pagyvenusius žmones. Grafičiai, šiukšlės, apleisti automobiliai, apgriuvę pastatai praneša potencialiems nusikaltėliams, kad nesirūpinate savo gyvenamosios aplinkos saugumu, sudarote sąlygas kilti nusikalstamoms veikoms.
7 žingsnis. Kreipkitės į savivaldybę ar seniūniją prašydami padėti išspręsti problemas. Pasikonsultuokite su policijos ar draudimo specialistais apie priemones, padėsiančias padidinti gyvenamosios aplinkos saugumą ir inicijuokite jų įgyvendinimą.
8 žingsnis. Suderinkite su kaimynais, pasirinkite vietą ir pakabinkite stendą(-us) su aktualia prevencine informacija apie apsaugos nuo nusikalstamų veikų būdus ir pan.
Mitai ir faktai apie Saugios kaimynystės grupę
Mitas. Saugi kaimynystė - tai policijos iniciatyva gyventojams siūloma veikla, todėl ir daryti viską turi pareigūnai.
Faktas. Policijos pareigūnai gali padėti įsteigti saugios kaimynystės grupę ir vėliau konsultuoti, kaip ją geriau plėtoti, teikti prevencinę informaciją, tačiau suplanuotas veiklas įgyvendina patys gyventojai siekiantys saugesnės savo gyvenamosios aplinkos.
Mitas. Saugi kaimynystė neveikia.
Faktas. Tinkamai įgyvendintos saugios kaimynystės veiklos mažina nusikalstamų veikų skaičių iki 80 proc. Daugelis nusikaltėlių pripažįsta, kad Saugios kaimynystės stendas juos priverčia rinktis kitą teritoriją.
Mitas. Saugios kaimynystės veikla tik tiems, kas turi pinigų.
Faktas. Saugios kaimynystės grupes gali sukurti įvairių gyvenamųjų teritorijų (tiek kaimiškosiose vietovėse, tiek miesto (daugiabučių namų ir kitų gyvenamųjų namų)) bendruomenės. Saugios aplinkos formavimui pinigų reikia tik tiek, kiek patys gyventojai nuspręs į tai investuoti.
Mitas. Norėdamas dalyvauti saugios kaimynystės veikloje, turėsiu atsisakyti kitų, savo asmeninių veiklų.
Faktas. Dalyvauti saugios kaimynystės veikloje galima skiriant tam minimaliai laiko: tiesiog stebėti aplinką, informuoti apie pastebėtas įtartinas veikas ir dalyvauti susitikimuose su kaimynais, policijos, savivaldybės ir kitų institucijų ar įstaigų atstovais.
Daugiau informacijos apie Saugios kaimynystės grupę - Saugios kaimynystės grupės vadovas.