Saugios kaimynystės grupių veikla turi būti teisėta

Data

2021 09 17

Įvertinimas
0
4063_7aadb6cb24f2d1df8bc8c61771465cb8.jpg

Viešojoje erdvėje galima rasti vis daugiau informacijos, jog Rūdninkuose įsikūrusių kaimų gyventojai buriasi į Saugios kaimynystės grupes. Šalčininkų rajono policijos komisariate yra oficialiai įregistruotos 7 Saugios kaimynystės grupės. Viena jų – Baltosios Vokės seniūnijos grupė, veikianti Rūdninkuose ir Baltosios Vokės seniūnijoje.

Žmonės, vakarais būdami viešosiose vietose Rūdninkų, Baltosios Vokės ir dar kelių aplink migrantų stovyklą įsikūrusių kaimų teritorijose, kaip patys sako, rūpinasi savo saugumu, ieško miškingose vietovėse besislepenčių migrantų, padeda policijai vykdyti teisės pažeidimų prevenciją. Būdami savo gyvenamosiose teritorijose, gyventojai akimirksniu atpažįsta į jų seniūniją atvykusius įtartinus kitus asmenis ir automobilius, apie tai nedelsdami informuoja pareigūnus. Tokia iniciatyva yra sveikintina, kai žmonėms rūpi jų pačių saugumas, tačiau policija pastebi ir keletą negerų tendencijų šių žmonių grupių veikloje. Patruliuojantys gyventojai teigia, kad jie dalina lankstinukus, dujų balionėlius, telefonus senyvo amžiaus žmonėms, taip pat stabdo automobilius, tikrindami, ar juose nėra migrantų.

Policija primena, kad Saugios kaimynystės grupių pagrindinė veikla turėtų būti nukreipta į aktyvų bendradarbiavimą su policijos pareigūnais saugiai aplinkai formuoti. Ši iniciatyvi žmonių grupė fiksuoja pažeidimus, stebi aplinką ir informuoja policiją ar atitinkamas įstaigas apie pastebėtas neteisėtas veikas. Dalyvavimas Saugios kaimynystės grupių veikloje jų nariams nesuteikia jokių policijos pareigūnų įgaliojimų. Stabdyti automobilius ir tikrinti asmenis patruliavimo funkciją atliekantys gyventojai neturi teisės. Už tokią neteisėtą veiką yra numatyta atsakomybė. Taip pat pareigūnai primena, kad pagal Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymą, dujų balionėliai yra priskiriami D kategorijos ginklams. Įsigyti dujų balionėlius galima tik leidimus verstis prekyba civilinėje apyvartoje ginklais turinčiose įmonėse. D kategorijos ginklus perduoti naudoti kitam asmeniui galima tik per subjektą, turintį licenciją importuoti, eksportuoti, vežti ginklus, ginklų priedėlius, šaudmenis, jų dalis ar licencijas prekiauti civilinėje apyvartoje ginklais, ginklų priedėliais, šaudmenimis, jų dalimis, todėl dujų balionėlių dalinimas kitiems gyventojams patruliavimo metu yra negalima veika, už kurią taip pat yra atsakomybė.

Policijos pareigūnai visada vertina žmonių norą prisidėti prie saugesnės aplinkos kūrimo ir dėkoja už pagalbą pareigūnams, tačiau primena, kad būtina laikytis įstatymų numatytų normų ir veiklą vykdyti neperžiangiant teisės aktų reikalavimų ribų. Šalčininkų rajono policijos komisariato viršininkas Andžej Grudinskij susitikime su Rūdninkų seniūnu ir bendruomenių pirmininkais priminė Saugios kaimynystės grupių pagrindines veiklos gaires, pastebėjo, kad vietos savivaldos, policijos ir Saugios kaimynystės grupių veikla yra nukreipta į vieną tikslą – gyventojų saugumo užtikrinimą plačiąja prasme. Šalčininkų r. policijos viršininkas pasidžiaugė, kad vietos savivaldos administracija įrengė papildomą apšvietimą gatvėse, vaizdo kameras, viešajai tvarkai užtikrinti skirtas papildomas policijos ekipažas, visuomenės informavimo priemonėse nuolat pateikiama informacija apie bendradarbiavimą tarp institucijų ir vietinių gyventojų – toks derinys leidžia maksimaliai užtikrinti gyventojų saugumą. Šioje veikloje aktyviai dalyvauja ir Šaulių sąjungos atstovai bei kitos visuomeninės organizacijos. Visuomet yra galimybė gyventojų bendruomenėje stiprinti Policijos rėmėjų institutą, kurio nariai, atlikdami viešosios tvarkos ir rimties užtikrinimo funkcijas, turi tam tikrus įgaliojimus, kurie nesuteikiami Saugios kaimynystės grupių nariams.

Saugokime vieni kitus ir laikykimės įstatymų.