Būkite budrūs – elektroninėje erdvėje siaučia sukčiai!

Data

2021 01 21

Įvertinimas
0
3.jpg

Vilniaus apskr. policija pastebi, kad pastaruoju metu padaugėjo sukčiavimo elektroninėje erdvėje atvejų, kuomet yra apgaunamas asmuo, patalpinęs skelbimą apie parduodamą prekę. Tariamas pirkėjas susidomi parduodama preke, pageidauja pirkti ir atsiunčia suklastotą išrašą apie apmokėjimą. Pardavėjas išsiunčia prekę ir praranda tiek prekę, tiek negauna pinigų.

Patarimai: neskubėkite siųsti parduodamos prekės! Nepasikliaukite atsiųstu pirkėjo išrašu apie padarytą pavedimą – patikrinkite savo banko sąskaitą ir įsitikinkite, kad pinigus tikrai gavote, ir tik tuomet išsiųskite prekę.

Elektroninėje erdvėje plinta ir kitas sukčiavimo būdas, kuomet sukčius „susidomi“ skelbimu internete apie parduodamą prekę. Sukčius, paskambinęs nurodytais kontaktais, pasidomi apie prekę, sužino jos kainą. Tuomet nukopijavęs šį skelbimą, jo kopiją patalpina internetinėje erdvėje, nurodydamas jau savus kontaktus. Jei paskambina žmogus pagal tariamą skelbimą, sukčius susisiekia su tikru pardavėju ir pats tariasi dėl prekės pirkimo, paprašo banko sąskaitos, pardavėjo duomenų. Asmeniui, kuris paskambino pagal skelbimo dublikatą, nurodo tikro pardavėjo duomenis bei sąskaitos numerį ir jo pareikalauja už prekę pervesti avansą. Tuo tarpu tikram pardavėjui nurodo pristatymo adresą ir prekę pasisavina pats. Šiuo atveju lieka apgautas tikrasis pardavėjas, kuris už prekę gauna ne visą sumą bei trečiasis asmuo, skambinęs pagal skelbimo dublikatą, tik pastarasis praranda pinigus ir negauna prekės.

Patarimai prieš įsigyjant prekę: pagal parduodamos prekės nuotrauką patikrinkite, ar internete nėra identiškų skelbimų. Paprašykite pardavėjo susisiekti vaizdo skambučiu ir paprašykite parodyti turimą prekę. Sulyginkite skelbime esančią ir rodomą prekę ‒ atkreipkite dėmesį į prekės nuotraukoje unikalius bruožus: lipdukus, pašviesėjimus, įbrėžimus, ženkliukus ir kt. ir sulyginkite su rodomu daiktu. Paprašykite parodyti prekę iš arčiau. Jei kyla abejonių, padarykite skelbimo ekrano nuotraukas, vaizdo skambučių įrašus ‒ tai bus naudinga informacija tyrimui.

Dar vienas naujas sukčiavimo būdas plinta per „Viber“ programėlę. Pirkėjas, susidomėjęs internetu parduodama preke, susisiekia su pardavėju per „Viber“ programėlę – susirašinėjimo metu pardavėjas atsiunčia žinute su nuoroda į į DPD puslapį – pirkėjui ją paspaudus ir suvedus savo banko mokėjimo kortelės duomenis (vardą, pavardę, mokėjimo kortelės numerį ir saugos kodą), nuo pirkėjo sąskaitos nuskaičiuojami pinigai. Pirkėjas supranta, jog yra apgautas, kai negauna prekės ir netenka pinigų.

Nuo metų pradžios Vilniaus apskr. vyriausiasis policijos komisariatas gauta 11 pranešimų dėl sukčiavimų per „Viber“ programėlę, dėl 4 atvejų pradėti ikiteisminiai tyrimai.