Akcija „Švilpukas saugo“: Lietuvos policija ir UAB „Eoltas“ prisideda prie saugumo keliuose

Data

2022 10 23

Įvertinimas
0
Svilpusas saugo.png

Susidūrimų su laukiniais gyvūnais pagausėja pavasarį ir rudenį, ypač spalį, lapkritį, kada tamsusis paros laikas itin ilgas ir dėl klimato pokyčių, maisto paieškos ar dauginimosi instinkto vyksta aktyvi gyvūnų migracija. Pastebima, kad vis dažniau laukinių gyvūnų, ypač stirnų, užklysta ir į miestų, miestelių ir gyvenviečių gatves. Lietuvos policijos duomenimis, per ketverius metus automobilių susidūrimų su laukiniais gyvūnais Lietuvoje padaugėjo daugiau nei 100 procentų. Nuo 2017 m. sausio 1 d. iki 2022 m. spalio 17 d. šalies keliuose iš viso įvyko 139 187 eismo įvykiai. Iš jų – 24 620 atvejai, kai transporto priemonių vairuotojai susidūrė su gyvūnais. 13 271 susidūrimas įvyko tamsiu paros metu. 169 įvykiai – įskaitiniai. Vilniaus apskrityje 2022 metais jau registruota 535 susidūrimo su gyvūnais atvejai: 78 atvejai Vilniuje, 121 – Vilniaus r., 86 – Ukmergės r., 71 – Trakų r., 58 – Širvintų r., 55 – Švenčionyse, 37 – Šalčininkų r., 29 – Elektrėnų sav.

Spalio 24-26 dienomis vykstančios policinės prevencinės priemonės metu tikrinamos vairuotojų veiklos, nesusijusios su vairavimu (naudojimasis mobiliojo ryšio priemonėmis vairuojant ir neturint laisvų rankų įrangos), bei kiti pažeidimai. Prevencinės priemonės metu kartu dalinamos ir saugumo priemonės – ultragarsiniai švilpukai, kuriuos vairuotojams įteikia „Švilpukas saugo“ akcijos iniciatoriai – EOLTAS darbuotojai. Tokios saugos priemonės ypač aktualios dabar, rudenį, kai migruojant gyvūnams, vairuotojams kyla didesnis pavojus. Žinoma, labai svarbu nepamiršti ir kitų saugos priemonių, apie kurias vairuotojams primena kelių policijos pareigūnai. Akcija vyks 5-iose apskrityse: Vilniaus, Kauno, Šiaulių, Utenos ir Alytaus.

Išvengti susidūrimo su laukiniu gyvūnu kelyje gali padėti ir iš pirmo žvilgsnio net labai mažas daiktas – prie šoninio automobilio veidrodėlio lengvai priklijuojamas specialus ultragarsinis švilpukas. Gyvūnai, skirtingai nei žmonės, gali girdėti aukšto dažnio garsus, taip pat ir minėto švilpuko skleidžiamą ultragarsą. Anot švilpukų gamintojų, ši prevencinė priemonė (ultragarsinis švilpukas) tampa veiksminga automobiliui pasiekus 30–50 km/val. greitį. Priklausomai nuo oro sąlygų, švilpukas veikia net 2 kilometrų atstumu. Vairuotojus nudžiugins ir tai, jog norint priemonę įmontuoti neprireiks specialių žinių ar įrankių – tam užtenka vos kelių minučių.

Pasak UAB „Eoltas“ komercijos direktoriaus Egidijaus Petrausko, nepaisant augančios ultragarsinių švilpukų paklausos, nemažai daliai vairuotojų tokia priemonė vis dar naujiena. Tad noras prisidėti prie saugesnių – vairuotojų bei jų artimųjų – kelionių ir buvo viena pagrindinių priežasčių, paskatinusių inicijuoti akciją „Švilpukas saugo“. Jei šie specialūs švilpukai gali padėti išsaugoti žmonių gyvybes – juos verta išmėginti. Kiekviena beprasmė auka kelyje yra didelė netektis ne tik artimiesiems, šeimai, bet ir visai visuomenei.

Policijos pareigūnai primena, kad kelių eismo taisyklių reikia laikytis visada, kad svarbu pasirinkti saugų greitį ir būti budriam, ypatingai važiuojant miškingose, neaptvertose kelio atkarpose. Būtinai reikia stebėti kelio ženklus. Ten, kur yra ženklas ,,Laukiniai gyvūnai“, didesnė tikimybė, kad kelyje pasitaikys briedis, elnias ar stirna.

Ši vairuotojų veiklos, nesusijusios su vairavimu, kontrolės priemonė bus vykdoma spalio 25 d. nuo 10 val. prie „Emsi“ degalinės, Savanorių pr. 225, Vilniuje. Jos metu vairuotojams bus dalinami nuo laukinių gyvūnų saugantys ultragarsiniai švilpukai.

Prevencinę priemonę „Švilpukas saugo“ inicijuoja ir ultragarsiniais švilpukais pasirūpino UAB „Eoltas“ kartu su įmonės verslo partneriais, valdančiais „febi“, „Bosch“, „Continental“, „Mahle“, „Yuasa“, „Ate“, „Van Wezel“, „Autofren“ prekių ženklus.

2022-uosius Lietuvos Respublikos Seimas paskelbė Gyvūnų gerovės metais.