Telefoniniai sukčiai vėl naudoja seną schemą

Data

2023 01 12

Įvertinimas
0
internet-3592056_1920.jpg

Sena telefoninio sukčiavimo schema vėl prisiminta. Apgavikai sumaniai išgąsdina žmones, neleisdami jiems atsitokėti.

Netikėtu skambučiu sukčiai užklumpa žmones ir verčia susijaudinti kalbėdami apie jautrius klausimus. Pirmosiomis sausio dienomis buvo užfiksuoti keli sukčiavimai, kuomet skambinusieji apsimesdavo sūnumi ar anūku. Pasakojo neva padarė avariją, sužalojo moterį, kurią reikia operuoti, jos gydymui skubiai reikalingi pinigai… Tuo metu, kol vykdavo pokalbis, pas žmogų jau skubėdavo bendras. Pinigus senoliai atiduoda nė nespėję atsitokėti.

Apie tokius sukčiavimus būtina kalbėti su pagyvenusiais žmonėmis, būtina tokius atvejus analizuoti, aptarti, kaip elgtis sulaukus netikėto skambučio.


Kaip sukčiai veikia?
– Sukčiai dažnai prisistato artimu giminaičiai, tariamai patekę į nelaimingus įvykius ir prašantys skubios pagalbos. Vėliau telefoną perduoda neva policijos pareigūnui…
–  Sukčiai užduoda daug klausimų, gudriai paprašo atskleisti privačią informaciją, giminaičių vardus ir tuoj pat panaudoja ją prieš Jus (pavyzdžiui, prašo patikslinti artimojo vardą, nurodyti banką, kurio paslaugomis naudojatės, ir tada „sujungia“ būtent su Jūsų nurodyto banko atstovu ar pakartoja Jūsų anksčiau pasakytą artimojo vardą ir pavardę, nurodydami jo „padarytą žalą“).
– Naudodamiesi netikėtumu ir Jūsų susijaudinimu, sukčiai praneša apie neva įvykusį eismo įvykį ar nelaimę, susijusią su Jūsų artimaisiais, ir prašo skubiai pervesti jiems reikiamų pinigų sumą į nurodytą sąskaitą ar atiduoti žmogui, kuris atvyks jų pasiimti. Jeigu taip atsitiktų, neskubėkite vykdyti skambinusiojo prašymų – patys paskambinkite artimajam ar giminaičiui ir įsitikinkite, ar jam tikrai reikia Jūsų pagalbos.
Kaip elgtis?
– Sulaukę netikėto sukčių skambučio, nutraukite pokalbį!
–  Sulaukę pakartotinio skambučio, nekelkite ragelio. Jeigu pakėlėte ragelį ir supratote, kad skambina tie patys žmonės, vėl padėkite ragelį.
–  Kilus įtarimui, kad susidūrėte su sukčiumi, neskubėkite vykdyti jo prašymų – nedelsdami praneškite policijai telefonu 112. Kodėl? Pranešę policijai padėsite efektyviau ir greičiau išaiškinti sukčius – visi gauti pranešimai yra registruojami, analizuojami, gretinami ir susiejami pagal bendrus požymius.
Įsidėmėkite!
– Kuo ilgiau kalbate su sukčiumi, tuo didesnį nerimą jaučiate ir tampa vis sunkiau  atpažinti apgavystę.
–  Nepriimkite žaibiškų sprendimų, nemokėkite grynųjų ir neperveskite į nurodytas banko sąskaitas pinigų nežinia kam.
– Teisėsaugos pareigūnai, bankų ir kitų įstaigų darbuotojai neturi teisės ir niekuomet telefonu neprašo pateikti (padiktuoti) asmens duomenų, banko kortelių, generatorių, elektroninės bankininkystės prisijungimo kodų, slaptažodžių ir kita.
– Jokiu būdu neperduokite pinigų per tarpininkus.
– Teisėsaugos pareigūnai, bankų ir kitų įstaigų darbuotojai netarpininkauja tarp nukentėjusiojo ir pažeidėjo sprendžiant piniginius klausimus.