>
2023-10-19

Išmokę kelyje elgtis saugiai ir teisingai nešioti atšvaitą, išvengsime skaudžių pasekmių

Spalio 19-ąją minima atšvaitų diena. Šią dieną visiems eismo dalyviams norima priminti, kad prasidėjęs ilgėjantis tamsusis paros metas, dažnai nepalankūs orai sunkina matomumą kelyje. Be to, vis dar dauguma pėsčiųjų, eidami keliu tamsiuoju paros metu neturi prie drabužių prisisegę atšvaito, nesineša žibinto ar kito šviesą atspindinčio daikto, nevilki ryškiaspalvės liemenės su šviesą atspindinčiais elementais. Tamsoje, esant blogam matomumui, neapšviestu keliu einančius žmones vairuotojai dažniausiai pastebi tik transporto priemonei visai prie jų priartėjus. Tai aktualu ne tik pėstiesiems, bet ir dviratininkams bei vadeliotojams. Tik išmokus kelyje elgtis saugiai ir teisingai nešioti atšvaitą, tikimybė išvengti bereikalingų traumų ir sužeidimų iškart padidėja kelis kartus.

Atšvaitų dieną Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos skyriaus pareigūnai kartu su Lietuvos automobilių kelių direkcijos atstovais ne tik dalins atšvaitus, bet ir primins, kaip teisingai prisisegti ir nešioti atšvaitą, kad būtų išvengta skaudžių pasekmių ar beprasmių mirčių kelyje.

Atšvaitas ar kita saugaus eismo priemonė yra reikalinga ir apniukusį vidurdienį, ir ankstų rytą ar vakarą. Jie yra svarbūs dalyvaujant eisme, nes taisyklingai prisitvirtinę atšvaitus pėstieji ne tik tampa matomi – galimybė juos pastebėti padidėja kelis kartus: jei automobilis važiuoja įjungtomis trumposiomis šviesomis, vairuotojas su atšvaitu esantį pėsčiąjį pastebi iki jo likus 150 metrų, jei pėsčiasis atšvaito nedėvi, automobilio vairuotojas jį pastebi tik likus 30–50 metrų iki jo, tačiau toks atstumas yra per mažas, kad vairuotojui pavyktų sustabdyti automobilį laiku ir išvengti susidūrimo su pėsčiuoju.

​Svarbu:

Taisyklingai pritvirtintas atšvaitas, kadangi jis pats nešviečia, o tik atspindi šviesą.

Atšvaitą prie drabužių reikėtų pritvirtinti taip, kad jis būtų gerai matomas iš visų pusių bei jo neuždengtų kiti daiktai.

Užmiestyje pėstieji privalo eiti prieš automobilių judėjimo kryptį (t. y. kairiąja kelio puse), todėl eidami užmiestyje pėstieji turi užsidėti juostinį atšvaitą ant dešinės rankos kiek aukščiau rankos riešo, ant kojos blauzdos srityje ar prisisegti pakabinamą atšvaitą prie palto ar striukės kišenės taip, kad jis būtų suaugusio žmogaus kelių aukštyje – taip pakabintą atšvaitą lengvai apšvies automobilio žibintai.

Mieste pėstieji atšvaitus turėtų užsisegti ar užsidėti taip, kad jie būtų matomi, kad automobilių žibintai atšvaitus galėtų apšviesti.

Panašias priemones Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato kelių policijos ir bendruomenės pareigūnai šią savaitę vykdo visoje apskrityje – yra stebimi ne tik pėstieji eimo dalyviai, bet ir dviratininkai – ar naudoja visas saugos, tarp jų ir šviečiančias, priemones, numatytas Kelių eismo taisyklėse.

Papildyta. Sostinės Kelių policijos skyriaus ir Lietuvos automobilių kelių direkcijos atstovai atšvaitus dalino Salininkuose, Vilniaus rajono Pagirių k.